Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Dieta

Nadváha nebo přímo obezita patří k často diskutovaným faktorům, které se mohou na vzniku křečových žil podílet. Jen velmi málo žen je spokojeno s vlastní postavou. Připadají si příliš tlusté nebo naopak příliš vyhublé. Někde by to chtělo ubrat, jinde zase přidat... Hlavou se začínají honit myšlenky na drastické diety a hodiny strávené cvičením.

Ideální hmotnost

Jaká je vlastně „normální hmotnost“? Odpověď na tuto otázku může dát Body-Mass-Index (BMI). Stačí znát jen svoji výšku a hmotnost, a použít následující vzorec:


hmotnost: kg
výška: cm
 

Tabulka hodnot
méně než 18,5 Podváha
18,5 - 25 Normální váha
25 - 30 Nadváha
30 - 35 Obezita I. stupně - mírná obezita
35 - 40 Obezita II. stupně - střední obezita
více než 40 Obezita III. stupně - silná obezita

BMI je jedním z nejlepších ukazatelů stavu těla. Jestliže jeho hodnota leží v normálním rozmezí, je s největší pravděpodobností s hmotností všechno v nejlepším pořádku. Při překročení normální hmotnosti o víc než 10 procent už začíná nadváha. Hmotnost vyšší o víc než 20 procent se pak označuje jako obezita.

Pryč s nadbytečnými kily

Z lékařských výzkumů vyplývá, že jídla, které dnes jíme, jsou většinou:
  • příliš sladká
  • příliš tučná
  • příliš slaná
Navíc jíme jídla příliš moc. Navzdory nadbytečnému příjmu potravy však v jídelníčku chybí kvalitní živiny. Před nastoupením drastických diet je vhodné se jen v klidu zamyslet nad tím, co jíte. Napište si seznam všeho, co jste za celý den snědli. Večer potom podrobte svůj seznam kritickému zhodnocení.

Základem zdravé diety je omezení cukrů a tuků. K dosažení a udržení optimální hmotnosti ve většině případů stačí pouhá úprava jídelníčku a pravidelný pohyb. Jde to i bez drastických diet. V prevenci křečových žil se uplatňuje strava bohatá na vlákninu. Její nedostatek přispívá ke vzniku zácpy. Zvýšené úsilí při vyprazdňování potom zvyšuje nitrobřišní tlak. Tím dochází k přetěžování žilního systému.

V případě, že trpíte nadváhou a nevíte si rady se zdravým způsobem snižování hmotnosti, nechte si poradit od kondičního trenéra ve sportovním centru nebo od svého lékaře.

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky