Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Vyhledávání

 
 

Dieta

Nadváha nebo přímo obezita patří k často diskutovaným faktorům, které se mohou na vzniku křečových žil podílet. Jen velmi málo žen je spokojeno s vlastní postavou. Připadají si příliš tlusté nebo naopak příliš vyhublé. Někde by to chtělo ubrat, jinde zase přidat... Hlavou se začínají honit myšlenky na drastické diety a hodiny strávené cvičením.

Ideální hmotnost

Jaká je vlastně „normální hmotnost“? Odpověď na tuto otázku může dát Body-Mass-Index (BMI). Stačí znát jen svoji výšku a hmotnost, a použít následující vzorec:


hmotnost: kg
výška: cm
 

Tabulka hodnot
méně než 18,5 Podváha
18,5 - 25 Normální váha
25 - 30 Nadváha
30 - 35 Obezita I. stupně - mírná obezita
35 - 40 Obezita II. stupně - střední obezita
více než 40 Obezita III. stupně - silná obezita

BMI je jedním z nejlepších ukazatelů stavu těla. Jestliže jeho hodnota leží v normálním rozmezí, je s největší pravděpodobností s hmotností všechno v nejlepším pořádku. Při překročení normální hmotnosti o víc než 10 procent už začíná nadváha. Hmotnost vyšší o víc než 20 procent se pak označuje jako obezita.

Pryč s nadbytečnými kily

Z lékařských výzkumů vyplývá, že jídla, které dnes jíme, jsou většinou:
  • příliš sladká
  • příliš tučná
  • příliš slaná
Navíc jíme jídla příliš moc. Navzdory nadbytečnému příjmu potravy však v jídelníčku chybí kvalitní živiny. Před nastoupením drastických diet je vhodné se jen v klidu zamyslet nad tím, co jíte. Napište si seznam všeho, co jste za celý den snědli. Večer potom podrobte svůj seznam kritickému zhodnocení.

Základem zdravé diety je omezení cukrů a tuků. K dosažení a udržení optimální hmotnosti ve většině případů stačí pouhá úprava jídelníčku a pravidelný pohyb. Jde to i bez drastických diet. V prevenci křečových žil se uplatňuje strava bohatá na vlákninu. Její nedostatek přispívá ke vzniku zácpy. Zvýšené úsilí při vyprazdňování potom zvyšuje nitrobřišní tlak. Tím dochází k přetěžování žilního systému.

V případě, že trpíte nadváhou a nevíte si rady se zdravým způsobem snižování hmotnosti, nechte si poradit od kondičního trenéra ve sportovním centru nebo od svého lékaře.

Pro krásné nohy

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka

SOUTĚŽ

Aries, český výrobce módního punčochového zboží, kompresivních punčoch Avicenum a sportovních podkolenek ROYAL BAY®, Vám přináší novou soutěž o balíčky podpůrných punčochových kalhot.

Soutěžit
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty