Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Životní styl

Na žilní systém má podstatný vliv i způsob života. Křečové žíly postihují pouze člověka. Ve zvířecí říši se nevyskytují. Onemocnění pravděpodobně souvisí se vzpřímenou polohou těla. Ve stoji je u průměrně vzrostlého člověka například v žilách u kotníku tlak okolo 90 milimetrů rtuti, což odpovídá výšce sloupce krve k srdci.

Číšník a úředník

Výraznou úlohu v rozvoji křečových žil hraje povolání. Výzkumy potvrzují, že křečovými žilami častěji trpí lidé, kteří jsou nuceni většinu času stát na nohou. Mezi tzv. riziková povolání patří například číšníci nebo prodavači. Lépe jsou na tom lidé zaměstnaní v kancelářích. Oba extrémy však nejsou vhodné. Na žilní systém působí negativně jak dlouhodobé stání, tak i sezení. Ideální je činnosti střídat a připojit několikrát denně několik jednoduchých cviků na podporu činnosti svalstva a kloubů. Kromě dlouhého stání nebo sezení se rozhodně zbavte zlozvyku dávat při sezení nohu přes nohu.

Teplá nebo studená voda

Význam tělesné hygieny není třeba zdůrazňovat. I během ní však můžete udělat něco pro svůj žilní systém. Omezte pobyt v příliš teplé vodě. Teplo způsobuje rozšíření cév. Na závěr koupele je proto vhodné osprchovat nohy studenou vodou. Tím dojde k jejich opětovnému stažení. Sprchujte si dolní končetiny střídavě teplou a studenou vodou a poté si je masírujte.

 

Ilustrace

 

Nohy na stůl

Jak bylo řečeno, na žíly dolních končetin působí síly přímo úměrné vertikální vzdálenosti dané oblasti od srdce. Uložení dolních končetin ve zvýšené poloze významně napomáhá návratu krve podle hydrostatických zákonů. Samotná horizontální poloha zvyšuje žilní návrat o polovinu, následné zvýšení o 10 stupňů nad horizontálu zvyšuje žilní návrat dvojnásobně oproti žilnímu návratu ve vertikální poloze.

Nohy na stole odporují bontonu. Ve svém volném čase si ale zkuste najít denně 10 až 20 minut, kdy si (o samotě) nohy do zvýšené polohy uložíte. Ideální je například položit se zády na zem nebo pohovku a nohy opřít svisle vzhůru o stěnu. Během této doby si přečtěte například noviny nebo část oblíbené knihy. Pravidelným tréninkem přispějete k prevenci křečových žil.

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky