Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

I s kompresními punčochami můžete zazářit!

Jak fungují kompresní punčochy

Kompresní punčochy působí mírným tlakem na kotníky a lýtka, čímž zvyšují tlak v žilách a pomáhají průtoku krve z nohou k srdci. Zabraňují hromadění krve v dolních končetinách a tím pomáhají předcházet vzniku hluboké žilní trombózy. Mohou také zmírnit bolest a otoky nohou při dlouhodobém stání nebo sezení. Nejenže pomáhají proti bolesti při křečových žilách, ale také lze díky nim těmto obtížím předcházet.

Druhy kompresních punčoch

Kompresní punčochy Avicenum můžeme rozdělit do několika tříd dle stupně komprese:

  • Punčochy s podpůrnou třídou komprese, tedy 10–17 mmHg, slouží jako pro prevence vzniku křečových žil a otoků nohou (například během těhotenství), také chrání před otékáním dolních končetin při dlouhém cestování.

  • Punčochy první kompresní třídy (18–21 mmHg) jsou určeny mj. jedincům, kteří se potýkají s metličkovými žilami, unavenými a těžkými nohami a s nepříjemným pocitem v dolních končetinách po dlouhém stání nebo sezení. Vhodné jsou pro osoby s příležitostným nebo večerním otokem. Slouží také jako prevence trombózy při dlouhém cestování a brání rozvoji varixů v těhotenství. Imobilizované pacienty chrání před tromboembolickými nemocemi. 

  • Punčochy druhé kompresní třídy s kompresí 23–32 mmHg využívají pacienti s chronickým žilním onemocněním, s výraznější těhotenskou varikózou nebo po operaci varixů. Jsou vhodné také pro osoby po flebotrombóze, se zhojeným bércovým vředem a s výraznou varikózou se sklonem k edémům.

Odstupňované kompresní punčochy působí vyšším tlakem u kotníků a směrem nahoru úroveň komprese klesá. Punčochy, které končí těsně pod kolenem, pomáhají proti otokům. Naopak ty, které sahají až do třísel nebo do pasu, pomáhají snižovat hromadění krve v dolních končetinách, a zvyšují tedy tlak v nohách.

Podpůrné kompresní punčochy si může kdokoliv zakoupit i bez lékařského předpisu. Jedná se o variantu doplňku, který pomáhá hlavně při dlouhém cestování ulevit bolavým a oteklým nohám. Poskytují odstupňovanou kompresi, která vyvíjí menší tlak, proto je můžete využívat delší dobu v kuse.

Jak být s kompresními punčochami in?

Určitě každý ví, jak nevzhledné jsou klasické kompresní punčochy z prodejen zdravotnických potřeb. V dnešní době nicméně existuje velké množství barevných a moderních kompresních punčoch nebo kalhot, které si můžete obléci i k sukni nebo do lodiček. Dokonce se o nich mluví i mezi módními návrháři a nutno uznat, že mohou vypadat skvěle! Podkolenky jsou vyrobeny z různých moderních materiálů, jsou zdobené krajkou nebo mohou být i lesklé a třpytivé. Tím doplňují váš outfit místo toho, aby ho narušovaly. Ženy se tak nemusí cítit usedle, a naopak být trendy.

V nedávné době se na trhu také objevily nové barvy kompresních kalhot Avicenum 70, u kterých opravdu nikdo nepozná, že nepatří mezi běžné silonky k sukni. 

(ver)

Zdroje:

https://www.nytimes.com/2014/11/06/fashion/compression-socks-and-hose-are-no-longer-for-grandma.html">https://www.nytimes.com/2014/11/06/fashion/compression-socks-and-hose-are-no-longer-for-grandma.html

https://www.healthline.com/health/compression-socks-benefits">https://www.healthline.com/health/compression-socks-benefits

https://www.bustle.com/p/the-most-stylish-compression-socks-8204888">https://www.bustle.com/p/the-most-stylish-compression-socks-8204888

https://ariesmedishop.cz/avicenum-70-puncochove-kalhoty.html?utm_source=avicenum.eu&utm_medium=link&utm_content=av_70_puncochove_kalhoty&utm_campaign=product_link">https://ariesmedishop.cz/avicenum-70-puncochove-kalhoty.html?utm_source=avicenum.eu&utm_medium=link&utm_content=av_70_puncochove_kalhoty&utm_campaign=product_link

 

Dále čtěte

Čeká vás operace křečových žil? Zvládněte rekonvalescenci s přehledem!

Čeká vás operace křečových žil? Zvládněte rekonvalescenci s přehledem!

Chystáte se na podzim na operaci křečových žil? V následujícím článku se dozvíte, co vás čeká po výkonu nebo co je a co není dovoleno v období rekonvalescence.

čti více
 
I s křečovými žilami můžete sportovat, poradíme jak na to!

I s křečovými žilami můžete sportovat, poradíme jak na to!

Trápí vás křečové žíly? Možná si kladete otázku, zda je vůbec bezpečné sportovat. Může sport varixy zlepšit, nebo naopak zhoršit? A proč i zdraví atleti mohou mít problémy s křečovými žilami? Poradíme vám, který sport je pro vás ten pravý a co dělat, abyste měli zdravé žíly.

čti více
 
Odlehčete své nohy na léto, vyberte si punčochy správné kompresní třídy

Odlehčete své nohy na léto, vyberte si punčochy správné kompresní třídy

Lidé, kteří používají kompresní punčochy dlouhodobě, je obvykle velmi dobře snáší. Jejich nošení se ale i jim může stát nepohodlným v období letních veder. Poradíme vám, jaké punčochy si vybrat, abyste se v nich i v letních měsících cítili dobře a ani v době dovolených nepřestali pečovat o zdraví svých nohou.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky