Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Čeká vás operace křečových žil? Zvládněte rekonvalescenci s přehledem!

Operační řešení je velmi efektivním způsobem, jak se vyrovnat s křečovými žilami. V minulosti byly operace žil zpravidla spojeny s dlouhou rekonvalescencí. Dnešní operace spočívají především v miniinvazivních výkonech, které namísto celkového vyžadují pouze místní umrtvení a mnohdy jsou prováděny ambulantně, a pacient se tak po nich poměrně rychle může vrátit ke své běžné činnosti.

Rekonvalescence po operaci žil

Pokud jste podstoupili ambulantní výkon, ještě ten samý den se vracíte zpět domů. Váš lékař vám pravděpodobně doporučí, abyste v tento den dodržovali ještě klidový režim a vyčkali, než plně odezní působení umrtvujících léků. Během této doby můžete mít v nohou nepříjemné pocity, jako např. píchání či pálení, bolest by však neměla být příliš krutá. Pokud vás bolest přesto začne obtěžovat, pomůže vám některý z běžně dostupných léků na bolest. Po většině prováděných výkonů se můžete vrátit ke svým běžným činnostem již během 24 hodin.

Navlečte si kompresní punčochy a vyhýbejte se bazénům

Celková doba rekonvalescence trvá několik týdnů a délka jejího trvání závisí na počtu ošetřených žil, na tíži vašich žilních obtíží a také na vašem celkovém zdravotním stavu. Během rekonvalescence byste měli nosit kompresivní punčochy – v prvních třech dnech po výkonu byste je měli svlékat pouze na dobu sprchování. Kompresivní punčochy podporují cirkulaci krve a zabraňují tvorbě krevních sraženin, takže čím více je budete nosit, tím lépe se budete cítit.

Sprchování je povoleno (pokud se nesprchujete příliš horkou vodou), ale koupání či plavání byste se měli raději vyhnout, dokud rána není zcela zhojená. Během rekonvalescence byste se také měli vyvarovat dlouhého stání či sezení. Co se týká řízení dopravních prostředků, za volant se vraťte raději až za 48 hodin – v té době by už měly odeznít všechny nepříjemné pocity v nohou i působení umrtvujících léků.

Cviky po operaci žil

Přibližně dva týdny po operaci byste se měli vyhýbat vysilujícímu cvičení a zvedání těžkých předmětů. To však neznamená, že byste měli na cvičení zcela zanevřít. Dr. Haroun Gajraj z Velké Británie, ředitel centra specializovaného na onemocnění žil, doporučuje:

  • Po operaci žil je nejlepším typem cvičení obyčejná chůze. Zlepšuje krevní cirkulaci a celkově podporuje hojení. S chůzí to nemůžete přehnat. Choďte tolik, kolik zvládnete, a tak brzy po operaci, jak chcete.
  • Běh může časně po výkonu způsobovat bolest, takže se mu v prvních dnech po operaci raději vyhýbejte.
  • posilovně se můžete věnovat cvičení s nízkou zátěží (např. chůzi na běhacím pásu) či posilování horní části těla (např. veslování).
  • Vhodnou aktivitou je také jízda na kole, protože podporuje krevní cirkulaci i proces hojení.
  • Plavání ve veřejných bazénech byste se měli alespoň 2 týdny odepřít.

Přibližně u jednoho z patnácti pacientů dojde do 10 let k opětovnému výskytu křečových žil. Pokud tomu chcete zabránit, měli byste si udržovat zdravou tělesnou váhu a pravidelně cvičit. Můžete také zvolit prevenci v podobě přípravků s obsahem diosminu, hesperidinu a aescinu.

(viv)

 

Zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=jtQqAVq22uw

https://www.centerforvein.com/vein-procedure-after-care/

https://www.veinvascular.com/vein/long-take-recover-varicose-vein-surgery/

 

 

Dále čtěte

I s křečovými žilami můžete sportovat, poradíme jak na to!

I s křečovými žilami můžete sportovat, poradíme jak na to!

Trápí vás křečové žíly? Možná si kladete otázku, zda je vůbec bezpečné sportovat. Může sport varixy zlepšit, nebo naopak zhoršit? A proč i zdraví atleti mohou mít problémy s křečovými žilami? Poradíme vám, který sport je pro vás ten pravý a co dělat, abyste měli zdravé žíly.

čti více
 
Odlehčete své nohy na léto, vyberte si punčochy správné kompresní třídy

Odlehčete své nohy na léto, vyberte si punčochy správné kompresní třídy

Lidé, kteří používají kompresní punčochy dlouhodobě, je obvykle velmi dobře snáší. Jejich nošení se ale i jim může stát nepohodlným v období letních veder. Poradíme vám, jaké punčochy si vybrat, abyste se v nich i v letních měsících cítili dobře a ani v době dovolených nepřestali pečovat o zdraví svých nohou.

čti více
 
Jak na to, aby se z cestování s křečovými žilami nestala noční můra?

Jak na to, aby se z cestování s křečovými žilami nestala noční můra?

Stále častěji nás lákají vzdálené destinace, jejichž návštěva je ale neodmyslitelně spojena s několikahodinovým pobytem v dopravních prostředcích, a dlouhé cestování kromě psychické a fyzické únavy přináší i četná zdravotní rizika. Jedním z nich je vznik krevní sraženiny v žilním systému neboli takzvaná cestovní trombóza, která může ohrozit nejenom nerušený průběh dovolené, ale také samotné zdraví cestujícího. Její prevence je přitom účinná a zároveň poměrně jednoduchá.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky