Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

I s křečovými žilami můžete sportovat, poradíme jak na to!

Křečové žíly (varixy) jsou poměrně častým onemocněním. Vyskytují se téměř v každém věku a své nositele obtěžují nejen nehezkým vzhledem, ale také nepříjemnými pocity – svěděním, křečemi či bolestmi. Křečové žíly se nevyhýbají ani sportovcům, pravidelné cvičení sice podporuje zdravé žíly, ale některé sporty naopak riziko vzniku křečových žil zvyšují.

Cvičení a varixy

Pohyb je velmi důležitý, pokud chcete mít zdravé žíly. Když cvičíte, vytlačují lýtkové svaly krev směrem k srdci. Silné lýtkové svaly tedy podporují krevní cirkulaci, zabraňují hromadění krve v nohou, a minimalizují tak žilní onemocnění.

Pamatujte na to, že některé sporty jsou pro žíly vhodnější, jiným je naopak lepší se vyhnout. Nejprve zmíníme některé vhodné druhy sportu:

 • Chůze je jeden z nejefektivnějších typů pohybu. Posiluje totiž lýtkové svaly, a podporuje tak proudění krve. Stačí 30 minut pětkrát týdně a vaše žíly vám budou vděčné.
 • Běh má výborný efekt na svaly, zároveň však negativně působí na vaše klouby. Pokud se chcete vyvarovat otoků a bolestivosti dolních končetin, raději se vyhýbejte silnicím a jiným tvrdým povrchům a volte takovou obuv, která dobře absorbuje nárazy.
 • Plavání má hned několik výhod: Posilujete jím svaly a zároveň při pobytu ve vodě není kladen na nohy a žíly takový tlak jako při jiných sportech. Navíc si tím, že máte nohy zvednuté, můžete ulevit od bolesti a nepříjemných pocitů spojených s křečovými žilami.
 • Svaly nohou jsou při jízdě na kole posilovány podobně jako při běhu, cyklistika je však šetrnější k vašim kloubům.
 • Běh na lyžích.
 • Golf.

Sporty nevhodné pro křečové žíly

Ne každý sport je pro křečové žíly vhodný. Mezi pohybové aktivity s nejhorším vlivem na varixy patří především posilování a vzpírání. Žilní systém je při nich totiž nadměrně zatěžován. Žilní krev se dostává do srdce přes břicho dolní dutou žílou. Při vzpírání se však nitrobřišní tlak nadměrně zvyšuje, a zhoršuje se tak i proudění žilní krve, která se pak více hromadí v nohách, zvyšuje v nich žilní tlak a dochází k tvorbě varixů. Mezi další sporty, které nadměrně zatěžují žilní systém patří:

 • jóga,
 • sedy lehy,
 • zkracovačky,
 • výpady,
 • box,
 • surfování,
 • aerobik
 • a všechny druhy skoků.

Bezpečné sportování s varixy

Skvělým pomocníkem pro sportovce, kteří mají problémy s křečovými žilami, jsou kompresní punčochy. Na trhu jsou k dispozici i ve sportovním designu, takže umožňují bezpečné sportování, aniž by okolí cokoliv tušilo o vašich zdravotních problémech. Kompresní podkolenky ROYAL BAY Therapy umožňují bezpečné sportování tím, že podporují krevní oběh ve svalu, zpevňují svaly a klouby, oddalují únavu a urychlují regeneraci. Navíc jsou v chodidlové části upraveny tak, aby byl došlap co nejpříjemnější a podkolenka byla v obuvi stabilnější.

Pokud při sportování dojde ke zhoršení příznaků, raději sport na nějaký čas omezte. Zduření, bolestivost a zčervenání postižených žil mohou totiž být příznaky akutního zánětu. V takovém případě raději než intenzivní sport volte delší procházky. Po běhu si od bolesti také můžete ulevit hydroterapií, která spočívá ve střídání proudu teplé a studené vody mířené na nohy. Nohy vás pak budou méně bolet a zlepší se jejich prokrvení.

(viv)

 

Zdroje:

https://harcourthealth.com/how-sports-and-exercise-affect-varicose-veins/

https://www.veinspecialists.com/blog/exercise-and-varicose-veins/

https://www.sport.cz/behani/radime/clanek/726571-krecove-zily-a-beh-da-se-jim-prijit-na-kloub.html

https://royalbay.cz/

 

Dále čtěte

Odlehčete své nohy na léto, vyberte si punčochy správné kompresní třídy

Odlehčete své nohy na léto, vyberte si punčochy správné kompresní třídy

Lidé, kteří používají kompresní punčochy dlouhodobě, je obvykle velmi dobře snáší. Jejich nošení se ale i jim může stát nepohodlným v období letních veder. Poradíme vám, jaké punčochy si vybrat, abyste se v nich i v letních měsících cítili dobře a ani v době dovolených nepřestali pečovat o zdraví svých nohou.

čti více
 
Jak na to, aby se z cestování s křečovými žilami nestala noční můra?

Jak na to, aby se z cestování s křečovými žilami nestala noční můra?

Stále častěji nás lákají vzdálené destinace, jejichž návštěva je ale neodmyslitelně spojena s několikahodinovým pobytem v dopravních prostředcích, a dlouhé cestování kromě psychické a fyzické únavy přináší i četná zdravotní rizika. Jedním z nich je vznik krevní sraženiny v žilním systému neboli takzvaná cestovní trombóza, která může ohrozit nejenom nerušený průběh dovolené, ale také samotné zdraví cestujícího. Její prevence je přitom účinná a zároveň poměrně jednoduchá.

čti více
 
Třináct tipů pro krásné nohy bez křečových žil

Třináct tipů pro krásné nohy bez křečových žil

Křečové žíly jsou nejenom vadou na kráse, ale i zdravotním problémem. Víte, jak zabránit jejich vzniku nebo zhoršení?

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky