Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Mám křečové žíly, mohu navštěvovat saunu?

Fakt, že saunování obecně tělu prospívá, je obecně známý. Pokud celý proces probíhá správně, organizmus během něj vyplavuje škodlivé látky, zmírňují se bolesti kloubů a svalů, posiluje se imunita. Pravidelní návštěvníci sauny hovoří i o zlepšování nálady, spánku či dlouhodobých zánětů. Pro mnoho osob s různým onemocněním však saunování vhodné není, a to z různých důvodů. Do sauny by mimo jiné neměli chodit jedinci s:

 • nemocným srdcem,

 • vysokým krevním tlakem,

 • nedostatečnou funkcí ledvin,

 • akutním zánětem (i vnitřních orgánů),

 • nemocnou štítnou žlázou,

 • kožními chorobami,

 • epilepsií,

 • onkologickým onemocněním,

 • těhotné.

Důležitý je typ sauny

Lékaři většinou nemocným s křečovými žilami nedoporučují vstup hlavně do klasické, tzv. finské sauny. Ta je totiž pro tělo dost zátěžová a měly by ji navštěvovat jen zdravé osoby v dobré fyzické kondici – pak se organizmus dokáže dobře vyrovnat s extrémně vysokou teplotou. Finská sauna, kde je použito pouze dřevo, bývá vyhřívána na teplotu 85 až 95 °C a vlhkost vzduchu je závislá na tom, jak intenzivně se polévají lávové kameny. Otazníky bývají i u jinak hojně využívané parní sauny, obložené většinou dlaždicemi. Teplota je nižší, zhruba okolo 45 °C, ale vlhkost vzduchu je téměř 100 %. Kromě suché a bio sauny pak existuje ještě infrasauna. Tam už zákazy pro pacienty s varixy tak striktní nejsou. Toto zařízení je založeno na dlouhovlnném infračerveném záření, které produkují zářiče na stěnách sauny. Dokáže pronikat do tělních tkání a teplota se zde pohybuje mezi 45 a 60 °C.

Šetrnější princip infrasauny

Pokud trpíte křečovými žílami a lékař vám finskou saunu nedoporučil, poraďte se s ním o infrasauně. Celkově je k tělu šetrnější. Nefunguje na bázi cyklů – prohřátí, ochlazení, odpočinek – jako finská sauna. Člověk se zde pouze určitou dobu prohřívá a pak se osprchuje. Odpadá tím tolik diskutované rychlé střídaní horka a chladu. Samotné infračervené záření se používá při léčbě různých druhů onemocnění. Zvyšuje schopnost leukocytů pohlcovat choroboplodné zárodky, ale také:

 • aktivuje a zrychluje činnost lymfatického systému,

 • zmírňuje kožní onemocnění,

 • zlepšuje prokrvení organismu,

 • vyživuje a okysličuje tkáně,

 • uvolňuje svalstvo,

 • tlumí bolesti, mírní záněty

 • napomáhá regeneraci, hojení a působí proti stárnutí kůže.

Procedura přináší pocení, a proto je nutné doplňovat tekutiny. Podporuje to celkové působení infračerveného tepelného systému a urychluje se tak látková výměna.

Nikoliv léčba, ale životní styl

Pacienti s varixy si většinou uvědomují, že saunování není v případě křečových žil léčbou. Žádný typ sauny totiž tento zdravotní problém vyléčit nedokáže. Pro mnoho z nich ale sauna patří ke způsobu života a nechtějí se jí vzdát. Hlavně proto, že si ověřili, že přináší tělu mnoho příznivých účinků. Vždy je ovšem zásadní probrat vše s lékařem. Jen ten přesně ví, jaký je rozsah i závažnost vaší chronické žilní nedostatečnosti, jaká je prognóza, které zákroky dotyčný s varixy podstoupil a co ho kromě potíží s křečovými žilami ještě trápí. Případné další nemoci totiž hrají také velmi důležitou roli. Akutní záněty žil s tvorbou trombóz vystavují saunování samozřejmě jasnou stopku. Naproti tomu mírné postižení žilního systému, dostatečně ošetřené a bez většího výskytu varixů nemusí bránit rozumně nastavenému prohřívání organizmu třeba právě v infrasauně. Saunování totiž mimo jiné uvolňuje stres a má relaxační účinky, což nám prospívá po psychické stránce.

(hno)

Zdroje:

http://www.spektrumzdravi.cz/wellness/saunovani-je-zdrave-ale-ne-pro-kazdeho

https://www.aazdravi.cz/saunovani-prospesne-muze-take-zadelat-neprijemne-problemy/

https://www.centerforvein.com/blog/heat-affects-varicose-veins

https://www.healthy-veins.com/service-2/tips-vein-training/not/

https://www.saunainfo.cz/odpovedi.aspx

 

Dále čtěte

Jak zvládnout s křečovými žilami studené období roku

Jak zvládnout s křečovými žilami studené období roku

Křečové žíly nám komplikují život v létě i v zimě. V chladnu sice nemusí být otoky tak časté, přesto by lidé s varixy měli svým nohám věnovat i během zimy dostatečnou péči a pozornost.

čti více
 
I s kompresními punčochami můžete zazářit!

I s kompresními punčochami můžete zazářit!

Kompresní punčochy pomáhají zlepšit krevní oběh v dolních končetinách. Díky tomu patří mezi jednu z nejčastějších pomůcek, které je vhodné používat při diagnóze křečových žil nebo při otocích nohou, například při dlouhém cestování. Většina žen je ale nerada nosí, protože si v nich připadají staré a neatraktivní. Jak tento problém vyřešit?

čti více
 
Čeká vás operace křečových žil? Zvládněte rekonvalescenci s přehledem!

Čeká vás operace křečových žil? Zvládněte rekonvalescenci s přehledem!

Chystáte se na podzim na operaci křečových žil? V následujícím článku se dozvíte, co vás čeká po výkonu nebo co je a co není dovoleno v období rekonvalescence.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky