Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Letní horko křečovým žilám nesvědčí, pomohou některé preventivní kroky

V nadcházejících měsících budou teploty zřejmě šplhat velmi vysoko. Zatímco někdo horké dny vítá a jiný nikoliv, pro chronicky nemocné jedince jde o obzvláště znepokojivou zprávu. Horkých dnů se obávají i pacienti s křečovými žilami. Vyšší teploty doprovází vyšší tlak, čímž se rozšiřuje poškození žilní stěny. Žilní chlopně nepracují správně a návrat krve z nohou k srdci vázne. Veškeré projevy varixů se pak zhoršují. Na křečové žíle se navíc může objevit i zánět v podobě teplého zarudlého bolestivého pruhu. Pokud se stav neléčí, zánět se může z povrchové žíly přenést do žíly hluboké. Vznikne sraženina, která může být pro život pacienta fatální.

Se sluněním opatrně

Opalování a pobyt v horku nohám postiženým varixy neprospívá. Pokud se to s pobytem na slunci přežene, otoky, bolesti a pocity těžkých a unavených nohou se násobí. Navíc horké paprsky nedělají dobře ani pokožce. Oslabují a vysoušejí její vrstvy, čímž přichází o kolagen. Kůže se pak hůře vyrovnává s problémy spojenými s křečovými žilami či metličkami. Při opalování může také docházet i k nepřirozené pigmentaci pokožky končetin s varixy.  

Pohyb ano, ale…

Být v létě aktivní je samozřejmě fajn, ale co se křečových žil týká, všeho moc škodí. Varixy nelze „rozchodit“, a proto je lepší vyhnout se namáhavým činnostem s extrémní zátěží nohou a spíše vsadit na běžné procházky, plavání či výlety na kole. Odborníci doporučují pobyt na chladnějších místech, naopak varují před nošením těsného oblečení nebo zařezávající se obuvi. Boty by měly mít pevný a zvýšený opatek, ale ne podpatky vyšší než 4 centimetry. Moc vhodné nejsou ani baleríny – při častém nošení totiž ničí klenbu nohy a vliv mají i na špatné držení těla. To platí také pro tzv. žabky.

V teplých měsících je pochopitelně nutné hodně pít a nosit volné ošacení. Před spaním může bolavým nohám pomoci osprchovat je příjemně chladnou vodou. Také je vhodné dát alespoň několikrát za den dolní končetiny do zvýšené polohy a tak jim ulevit. 

Cestovaní s rizikem

Je obecně známo, že dlouhé sezení lidem s varixy neprospívá. A léto je, ač se to nezdá, sezení plné – v letadle, autobuse či autě trávíme spousty hodin, navíc většinou v horku. Dlouhodobý tlak na dolní končetiny pak vede k tomu, že se zpomaluje oběh krve a ta se hromadí v nohách. Otoky a bolesti se zhoršují, mohou se přidat i křeče. Městnání krve může vést až ke vzniku krevní sraženiny, která dokáže způsobit stav zvaný plicní embolie. Ten může vést až k úmrtí.

Komprese pomáhá i v létě

Ani během teplých měsíců by lidé s křečovými žílami neměli přestávat nosit kompresní punčochy. Stále se jedná o základní kámen konzervativní terapie chronické žilní nedostatečnosti. Díky inovacím výrobců už naštěstí nejde o takové nepříjemnosti jako kdysi. Lidé s křečovými žilami mohou volit z nejrůznějších barev a odstínů i materiálů. Vybírat lze z lýtkových podkolenek, polostehenních i stehenních punčoch a punčochových kalhot pro ženy i muže. Na léto obecně i na cestování jsou vhodné produkty s bakteriostatickou úpravou a deoefektem. Tyto punčochy totiž dokážou ničit bakterie, pach i případné plísně. Kompresní punčochy by se měly nosit každý den, a proto je vhodné si zvláště na léto pořídit více verzí.

(hno)

Zdroje:

https://zilniporadna.cz/clanek/jak-prezit-leto-s-krecovymi-zilami-72

https://zdravi.doktorka.cz/krecove-zily-lete

https://zdravi.doktorka.cz/krecove-zily-trapi-nejvice-v-let

 

Dále čtěte

Běhání – vášeň, která žilám neškodí

Běhání – vášeň, která žilám neškodí

Běhání je jeden z nejpřirozenějších druhů pohybu. Může se mu věnovat každý, kdo umí správně odhadnout své schopnosti a možnosti. Běhat mohou i lidé, které trápí křečové žíly, jen by měli dodržovat pár pravidel.

čti více
 
Jak na křečové žíly? Pomůže pohyb, ledová sprcha i zdravá strava

Jak na křečové žíly? Pomůže pohyb, ledová sprcha i zdravá strava

Křečové žíly nás trápí z více důvodů. Jde jednak o estetické hledisko, kdy nevzhledné varixy řadě (nejen) žen brání nosit určité druhy oblečení. Další věcí je pochopitelně problém zdravotní. Křečové žíly totiž naznačují potíže s krevním oběhem, jež se mohou stát příčinou mnoha závažných zdravotních komplikací. Jak se s nimi vypořádat?

čti více
 
Jak udržet své nohy fit i při dlouhodobém pobytu doma

Jak udržet své nohy fit i při dlouhodobém pobytu doma

Trápí vás varixy nebo se bojíte, že by se u vás mohl tento zdravotní problém vyskytnout? Doporučovaný pohyb v podobě chůze, jízdy na kole či plavání je v současné době stále z mnoha důvodů omezený. Cvičit se ale dá i doma…

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky