Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Moderní kompresní punčochy (nejen) v barvách podzimu

Kompresní punčochy fungují na principu tlaku na žilní a lymfatický systém dolních končetin. Usnadňují návrat žilní krve k srdci, takže jsou minimalizovány otoky nohou, méně dochází k poškozování okolní tkáně a snižuje se bolestivost. Punčochy fungují díky důslednému odstupňování tlaku v různých zónách nohy – nejvyšší je v oblasti nártů a kotníků, směrem vzhůru se snižuje.

Na materiálu záleží!

Kdysi mívaly „stahovací“ punčochy převážně tělovou barvu a nepříliš atraktivní strukturu. V současnosti, kdy ženám i mužům více záleží na vzhledu, se výrobci těchto zdravotních výrobků snaží nejen o co největší funkčnost, ale také o příjemný vzhled.

Například punčochy pletené ploše, které mají vzadu šev, se lehce oblékají a mají menší míru opotřebení než punčochy pletené spirálovitě. Ty sice nemají šev, ale jsou tenčí, tím pádem se snadněji trhají a také hůře oblékají. Mnoho lidí, kteří nosí kompresní punčochy, trápí pocení nohou. Jim odborníci doporučují vybírat produkty s antimikrobiální úpravou s aktivními ionty stříbra. Tyto výrobky totiž dokážou eliminovat bakterie, pach i případné plísně.

Mezi hlavní syntetické materiály používané při výrobě kompresních punčoch patří lycra, elastin a mikrovlákna. Právě díky mikrovláknům jsou punčochy příjemné na dotyk a velmi prodyšné. Z přírodních materiálů se nejčastěji používají vlna a hedvábí. Většinou jsou tyto látky doplněné nějakou syntetickou složkou, která jim dodává elasticitu.

Elegantní do společnosti i při sportování

Aby kompresní punčochy plnily svoji funkci, měli by si je lidé, kterým jsou doporučené, obléci ráno a sundat až večer. Ať je zima, nebo léto. Díky mnoha barevným variacím a různým vzorům už se není za co stydět ani není nutné nohy skrývat.

Co se týká kompresních výrobků vhodných do společnosti, je dobré si pamatovat, že tmavé barvy a podélné vzory nohy zeštíhlují. Navíc stejná barva bot a oblečení prodlužuje siluetu. Velké vzory punčocháčů naopak nohy rozšiřují. Pokud chcete dobře vypadat i při sportovních aktivitách, kompresní podkolenky či nadkolenky z funkčních materiálů jsou vhodné na běhání, cyklistiku, fitness, halové sporty i turistiku.

I u těchto produktů je rozdělena míra komprese v různých částech výrobku, což napomáhá cirkulaci krve směrem vzhůru k srdci. Kompresní punčochy či jiné části zdravotního oblečení zaručují maximální odvod vlhkosti při vysokém tělesném výkonu, snižují bolesti nohou, omezují otoky a napomáhají celkové regeneraci dolních končetin. Některé výrobky dokonce mohou kromě stahování v přesně daných bodech masírovat nohy a zásobovat pokožku aktivními látkami. Mikrokapsle s účinnou látkou jsou zafixovány mezi vlákna úpletu. Při každém pohybu se z nich třením uvolňují žádoucí výtažky, které chladí, dezinfikují a omezují nadměrné pocení.

Užitečné, a přesto hezké

S volbou kompresních punčoch by měl vždy poradit odborník na základě konkrétních zdravotních obtíží jedince. Rozdílné jsou výrobky pro ženy a pro muže, liší se také provedením – kromě lýtkových podkolenek, polostehenních či stehenních punčoch lze pořídit i punčochové kalhoty. Punčochy mohou být samodržící, na zip, se zavřenou či otevřenou špicí a podobně. Barevné provedení je moderní a pestré, výběr by však měla ovlivňovat hlavně síla komprese čili tlaku. Volit lze produkty z pěti tříd:

Podpůrná komprese (prevence) – kompresní pomůcky této kategorie lze zakoupit bez poukazu od lékaře. Jsou běžně k sehnání v různých atraktivních designech a lze je brát i jako zajímavý módní doplněk. Jsou vhodné například pro těhotné ženy či pro osoby trpící pocitem těžkých nohou. Zdravotní pojišťovny na ně nepřispívají.

I. třída – jde opět spíše o výrobky určené k prevenci a pro samoplátce. Snižují potíže s počínající žilní nedostatečností, pocitem únavy, tíhy a napětí v nohou. Hodí se i jako prevence trombóz třeba po operaci. 

II. třída – tyto kompresní produkty pomáhají jako konzervativní léčba při křečových žilách, zánětech a otocích. Jsou na předpis a pojišťovna je proplácí. Nosit by je měli i pacienti po operacích, po sklerotizaci a při riziku trombóz. 

III. třída – kompresní punčochy této kategorie vždy předepisují specialisté a jsou určeny pro těžší indikace. Silná komprese řeší vážné formy varixů, stavy po operacích žil, po sklerotizaci, zánětu žil a po trombózách. Zdravotní pojišťovny na ně přispívají.

IV. třída – produkty s velmi silnou kompresí jsou vyráběny na míru pro pacienty s lymfoedémy a jsou hrazené pojišťovnami.

(hno)

Zdroje:

https://www.vitalia.cz/clanky/kompresni-puncochy-uz-neni-nutne-schovavat/

https://muj-lekar.cz/kompresni-puncochy/

https://www.krecove-zily.cz/kompresni-tridy

 

Dále čtěte

Běhání – vášeň, která žilám neškodí

Běhání – vášeň, která žilám neškodí

Běhání je jeden z nejpřirozenějších druhů pohybu. Může se mu věnovat každý, kdo umí správně odhadnout své schopnosti a možnosti. Běhat mohou i lidé, které trápí křečové žíly, jen by měli dodržovat pár pravidel.

čti více
 
Letní horko křečovým žilám nesvědčí, pomohou některé preventivní kroky

Letní horko křečovým žilám nesvědčí, pomohou některé preventivní kroky

Horké dny mohou lidem s křečovými žílami způsobovat různé nepříjemnosti. Pokusili jsme se zmapovat, co v souvislosti s varixy a teplým počasím nelze ovlivnit, v čem pacienti škodí sami sobě a co naopak může pomoci a bolavým nohám ulevit.  

čti více
 
Jak na křečové žíly? Pomůže pohyb, ledová sprcha i zdravá strava

Jak na křečové žíly? Pomůže pohyb, ledová sprcha i zdravá strava

Křečové žíly nás trápí z více důvodů. Jde jednak o estetické hledisko, kdy nevzhledné varixy řadě (nejen) žen brání nosit určité druhy oblečení. Další věcí je pochopitelně problém zdravotní. Křečové žíly totiž naznačují potíže s krevním oběhem, jež se mohou stát příčinou mnoha závažných zdravotních komplikací. Jak se s nimi vypořádat?

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky