Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Vyhledávání

 
 

Vánoce bez přejídání? Jde to!

K vánočním svátkům pochopitelně patří vaření, smažení a pečení mnoha dobrot. A jako ostatně každý rok se i letos objevuje dilema – jak se nástrahám přeplněných stolů vyhnout?

Mnoho lidí si po týdenním ochutnávání, popíjení a někdy bohužel i přejídání může „k dobru“ připsat i pěkných pár kilogramů navíc. A na Nový rok svorně odříkáváme předsevzetí, že se nabraných kilogramů zase rychle zbavíme.

Vyšší váhou ke křečovým žilám

S vyšším věkem je ovšem toto předsevzetí stále obtížnější splnit a jako strašák se postupně objevuje nadváha, nebo dokonce obezita. Ta s sebou přináší nejeden zdravotní problém. Kromě neblahého vlivu na srdce zatěžuje i žíly. U obézních pacientů se totiž objevuje o 30–40 % vyšší riziko výskytu křečových žil než u lidí s normální váhou. A ženy jsou ohroženy více než muži. Svoji roli zde totiž hrají hormony, které způsobují snížení žilního napětí, zvýšení žilního tlaku s nedomykavostí chlopní hlubokého žilního systému a zvětšení objemu cirkulující krve.

Spočítejte si svůj BMI

Obezita vede k nárůstu výskytu křečových žil zejména u nemocných s indexem tělesné hmotnosti (tzv. BMI) vyšším než 27. A opět je tato závislost mnohem těsnější u žen než u mužů. K vypočtení BMI lze využít jednoduchý vzorec:

hmotnost: kg
výška: cm
 

Tabulka hodnot
méně než 18,5 Podváha
18,5 - 25 Normální váha
25 - 30 Nadváha
30 - 35 Obezita I. stupně - mírná obezita
35 - 40 Obezita II. stupně - střední obezita
více než 40 Obezita III. stupně - silná obezita

Jak si tedy užít vánoční svátky, a přitom si nevyčítat každý kousek cukroví? Jak současně předcházet vzniku křečových žil a nárůstu tělesné hmotnosti? Upravte jídelníček a do svého životního stylu zařaďte více pohybu. Zní to banálně, ale to jediné skutečně funguje.

Jezte zdravěji, hýbejte se

Zařaďte do svého jídelníčku dostatek vlákniny a vitaminů, vhodná jsou zejména jablka, česnek, citrusové plody, listová zelenina, pohanka nebo celozrnné potraviny. Přidejte pohyb, ve volných dnech si jistě najdete hodinku na procházku s rodinou. Pokud jste aktivnější, přidejte například tanec nebo plavání. A i když budete trávit sváteční čas u pohádek, zkuste zaměstnat nohy cévní gymnastikou nebo houpáním na masážní podpěrce nohou.

(pes)

 

Dále čtěte

Vánoční nákupy mohou zhoršit křečové žíly

Vánoční nákupy mohou zhoršit křečové žíly

Vánoce jsou pro mnohé z nás nejkrásnějším obdobím v roce. Jsou ale také spojeny se stresem a přeplněnými obchody.

čti více
 
Vyrazte do boje za krásnější nohy

Vyrazte do boje za krásnější nohy

Na mezinárodní výstavě zdraví a krásy v Paříži v roce 1939 byla poprvé představena nová metoda ošetření – tzv. lymfatická masáž. Jde o zdraví velmi prospěšnou jemnou masáž lymfatických cest napomáhající odtoku přebytečné vody a odpadních látek z těla dodnes.

čti více
 
Ve vodě se dá nejen plavat, ale i cvičit aerobik

Ve vodě se dá nejen plavat, ale i cvičit aerobik

Můžete být zarytí odpůrci cvičení všeho druhu, ale určitě jste někdy zaslechli slovo akvaaerobik. Jde o cvičení ve vodě, které může prospět nejen vašim křečovým žilám.

čti více
 

Pro krásné nohy

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka

SOUTĚŽ

Aries, český výrobce módního punčochového zboží, kompresivních punčoch Avicenum a sportovních podkolenek ROYAL BAY®, Vám přináší novou soutěž o balíčky podpůrných punčochových kalhot.

Soutěžit
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo