Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Vánoce bez přejídání? Jde to!

K vánočním svátkům pochopitelně patří vaření, smažení a pečení mnoha dobrot. A jako ostatně každý rok se i letos objevuje dilema – jak se nástrahám přeplněných stolů vyhnout?

Mnoho lidí si po týdenním ochutnávání, popíjení a někdy bohužel i přejídání může „k dobru“ připsat i pěkných pár kilogramů navíc. A na Nový rok svorně odříkáváme předsevzetí, že se nabraných kilogramů zase rychle zbavíme.

Vyšší váhou ke křečovým žilám

S vyšším věkem je ovšem toto předsevzetí stále obtížnější splnit a jako strašák se postupně objevuje nadváha, nebo dokonce obezita. Ta s sebou přináší nejeden zdravotní problém. Kromě neblahého vlivu na srdce zatěžuje i žíly. U obézních pacientů se totiž objevuje o 30–40 % vyšší riziko výskytu křečových žil než u lidí s normální váhou. A ženy jsou ohroženy více než muži. Svoji roli zde totiž hrají hormony, které způsobují snížení žilního napětí, zvýšení žilního tlaku s nedomykavostí chlopní hlubokého žilního systému a zvětšení objemu cirkulující krve.

Spočítejte si svůj BMI

Obezita vede k nárůstu výskytu křečových žil zejména u nemocných s indexem tělesné hmotnosti (tzv. BMI) vyšším než 27. A opět je tato závislost mnohem těsnější u žen než u mužů. K vypočtení BMI lze využít jednoduchý vzorec:

hmotnost: kg
výška: cm
 

Tabulka hodnot
méně než 18,5 Podváha
18,5 - 25 Normální váha
25 - 30 Nadváha
30 - 35 Obezita I. stupně - mírná obezita
35 - 40 Obezita II. stupně - střední obezita
více než 40 Obezita III. stupně - silná obezita

Jak si tedy užít vánoční svátky, a přitom si nevyčítat každý kousek cukroví? Jak současně předcházet vzniku křečových žil a nárůstu tělesné hmotnosti? Upravte jídelníček a do svého životního stylu zařaďte více pohybu. Zní to banálně, ale to jediné skutečně funguje.

Jezte zdravěji, hýbejte se

Zařaďte do svého jídelníčku dostatek vlákniny a vitaminů, vhodná jsou zejména jablka, česnek, citrusové plody, listová zelenina, pohanka nebo celozrnné potraviny. Přidejte pohyb, ve volných dnech si jistě najdete hodinku na procházku s rodinou. Pokud jste aktivnější, přidejte například tanec nebo plavání. A i když budete trávit sváteční čas u pohádek, zkuste zaměstnat nohy cévní gymnastikou nebo houpáním na masážní podpěrce nohou.

(pes)

 

Dále čtěte

Vánoční nákupy mohou zhoršit křečové žíly

Vánoční nákupy mohou zhoršit křečové žíly

Vánoce jsou pro mnohé z nás nejkrásnějším obdobím v roce. Jsou ale také spojeny se stresem a přeplněnými obchody.

čti více
 
Vyrazte do boje za krásnější nohy

Vyrazte do boje za krásnější nohy

Na mezinárodní výstavě zdraví a krásy v Paříži v roce 1939 byla poprvé představena nová metoda ošetření – tzv. lymfatická masáž. Jde o zdraví velmi prospěšnou jemnou masáž lymfatických cest napomáhající odtoku přebytečné vody a odpadních látek z těla dodnes.

čti více
 
Ve vodě se dá nejen plavat, ale i cvičit aerobik

Ve vodě se dá nejen plavat, ale i cvičit aerobik

Můžete být zarytí odpůrci cvičení všeho druhu, ale určitě jste někdy zaslechli slovo akvaaerobik. Jde o cvičení ve vodě, které může prospět nejen vašim křečovým žilám.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky