Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Chladné zimní měsíce? Ideální čas zbavit se varixů!

Možná jste se během teplých dnů, kdy horko způsobovalo rozšíření žil a vás sužovaly bolesti, svědění, křeče a otoky, definitivně rozhodli nechat si varixy odstranit. Pokud vás odhodlání opět opouští, protože se vám v chladnu ulevilo, uvědomte si, že problém nezmizel. Naopak se vytrvale a čím dál tím rychleji zhoršuje. I když to tak teď nepůsobí, za několik měsíců se vysoké teploty vrátí a budete trpět nanovo. Zánět zkrátka přetrvává a na odstranění rozšířených a nevzhledných žil, žilek a metliček je nejvhodnější čas právě v zimních měsících, kdy jsou projevy chronického žilního onemocnění díky chladu mírnější.

Lepší hojení

Odborníci doporučují podstoupit odstranění varixů v zimě i proto, že následná rekonvalescence je snazší a příjemnější. Přispívají k tomu právě nižší venkovní teploty. Po chirurgickém výkonu je nutné dávat elastickou bandáž nebo nosit kompresní punčochy – a to i několik týdnů. To je pochopitelně příjemnější, když není horko. Pokožka se méně potí i svědí. Délka rekonvalescence je u každého pacienta jiná, proto není dobré nechávat případný zákrok třeba až na jaro. Hojení by se mohlo protáhnout až do léta.

Vše se ale odvíjí od toho, jak rozsáhlý zákrok je potřeba, jak masivní je postižení žil a jaký bude zvolen typ výkonu. Metod k odstranění varixů je dnes mnoho (třeba chirurgicky, sklerotizací nebo laserem), i když ne všechny jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Pokud to jde, upřednostňují lékaři tzv. jednodenní chirurgii. Zákrok se provádí v lokálním znecitlivění ambulantně. Každopádně vždy je na rozhodnutí lékaře, jakou metodu doporučí.

Kůže v klidu

Lidé po operaci křečových žil by se měli vyhýbat pobytu na slunci, a to nejen kvůli horku, ale také kvůli slunečnímu záření. Jizvy by se totiž mohly nehezky tmavě zabarvit větším množstvím pigmentu. I proto je chirurgické odstranění varixů vhodnější absolvovat během zimy. Žádoucí vzhled pokožky nohou se může stabilizovat až dva měsíce po zákroku. Mimochodem, sluneční paprsky a vedra mohou vznik křečových žil dokonce vyvolat. Škodlivé ultrafialové záření totiž štěpí kolagen, který je spolu s elastinem potřebný pro pružnost žilních stěn. Když tyto prvky chybí, žilní stěny se ztenčují a začínají se objevovat první metličky.

Čekání na zákrok

I když vaše předsevzetí z léta vydrželo a hodláte se křečových žil zbavit, může se v dnešní pandemické době stát, že budete muset na termín operace nějaký čas čekat. Nepolevujte ve snaze zlepšovat nebo alespoň udržovat svůj zdravotní stav. Hlídejte si váhu nebo se pokuste zhubnout. Pokud máte od lékaře předepsané léky na zmírnění potíží s varixy, poctivě je užívejte. Pravidelně cvičte, podpora žilního oběhu v nohách je důležitá. Stejně tak hydratace, která též zlepšuje proudění krve. Zásadní je pak nošení kompresivních punčoch doporučeného střihu a kompresní třídy. Tyto zdravotní produkty jsou vyrobeny tak, aby působily nejvyšším tlakem na oblast hlezna, směrem ke stehnům tlaku postupně ubývá. Tím napomáhají lepšímu toku krve zpět k srdci. Při správném a pravidelném nošení punčoch končetiny tolik neotékají, méně bolí a nejsou těžké. 

(hno)

Zdroje:

https://zilniporadna.cz/aktualita/krecovym-zilam-opalovani-nesvedci-689

http://trendyzdravi.cz/medicina/zbavte-se-krecovych-zil-v-zime.html

https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/moznosti-pri-lecbe-krecovych-zil-puncochy-operace-venofarmaka-218.html

 

Dále čtěte

Moderní kompresní punčochy (nejen) v barvách podzimu

Moderní kompresní punčochy (nejen) v barvách podzimu

Pro mnoho žen, ale i mužů je zdravotní pomůcka v podobě kompresních punčoch nepostradatelná. Díky novým materiálům a atraktivnímu designu už je naštěstí v dnešní době z čeho vybírat.  

čti více
 
Běhání – vášeň, která žilám neškodí

Běhání – vášeň, která žilám neškodí

Běhání je jeden z nejpřirozenějších druhů pohybu. Může se mu věnovat každý, kdo umí správně odhadnout své schopnosti a možnosti. Běhat mohou i lidé, které trápí křečové žíly, jen by měli dodržovat pár pravidel.

čti více
 
Letní horko křečovým žilám nesvědčí, pomohou některé preventivní kroky

Letní horko křečovým žilám nesvědčí, pomohou některé preventivní kroky

Horké dny mohou lidem s křečovými žílami způsobovat různé nepříjemnosti. Pokusili jsme se zmapovat, co v souvislosti s varixy a teplým počasím nelze ovlivnit, v čem pacienti škodí sami sobě a co naopak může pomoci a bolavým nohám ulevit.  

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky