Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Stojíte často v práci? Pozor na křečové žíly

Křečové žíly trápí častěji ženy         

Křečové žíly neboli varixy většinou postihují dolní končetiny. Práce vyžadující dlouhé stání jejich rozvoj podporuje. Žilám ale nesvědčí ani sedavé zaměstnání. Mezi další nepříznivé faktory patří obezita, rodinné dispozice nebo těhotenství. Poměr žen a mužů, které trápí křečové žíly, je 2 : 1. Ženy se však častěji rozhodnou vyhledat lékaře a žilní problémy řešit. Roli v jejich rozhodování hrají i estetické důvody.

Zdravotní komplikace neřešených varixů jsou však mnohem zásadnější. Neléčené křečové žíly se dále rozšiřují, postupně se mohou objevit záněty povrchních a později i hlubokých žil nebo bércové vředy. Proto by všichni, kteří jsou kvůli svému zaměstnání vystaveni větší zátěži, měli svým namáhaným žilám včas dopřát preventivní péči.  

Proč jsme při dlouhém stání více ohroženi?

Křečové žíly jsou civilizační chorobou. Častější stání a sezení zatěžují náš žilní systém, který byl původně stvořen pro aktivní pohyb. Krev nám v těle cirkuluje, tepny ji vedou ze srdce do tkání, žíly ji čerpají zpět do srdce a pracují tak proti gravitaci. Svalové kontrakce současně fungují jako čerpadla ženoucí krev žilami a žilní chlopně zajišťují, aby se nevracela zpět. Pokud však celý systém nefunguje optimálně, zvedá se v žilách dolních končetin tlak. Ten žíly roztahuje a narušuje správné dovírání žilních chlopní. Když navíc v práci dlouho stojíme, nepodporujeme dostatečné proudění krve. Po čase se mohou začít objevovat první nepříjemné signály.         

Kdy bychom měli zbystřit?

Mezi první příznaky žilních komplikací patří pocit těžkých nohou, doprovázený únavou a napětím nebo svěděním. V noci můžete cítit nepříjemné křeče. Nohy občas začínají po dlouhém stání natékat. Stav se zhoršuje v teplejším počasí, u žen také v období menstruace. Postupně se na oslabené žilní stěně objevují výdutě, žíly se mohou rozšiřovat, mění se jejich pigmentace. Změny začínají být pod kůží viditelné. Pozorujete-li podobné příznaky, je vhodné konzultovat své potíže s lékařem. Včasná diagnostika a léčba počínajícího žilního onemocnění totiž mohou zabránit dalšímu rozvoji nemoci.       

Prevence? Kompresivní punčochy i procházky

V některých profesích se dlouhému stání jen těžko vyhneme. Ale budeme-li včas myslet na prevenci a dodržovat poměrně jednoduché zásady, které pomáhají omezovat negativní působení zvýšeného žilního tlaku, můžeme svým nohám výrazně ulehčit:     

  • Dopřejte si kompresivní punčochy – pomáhají v rámci prevence i při výskytu žilních onemocnění. Ačkoliv na pohled vypadají jako běžné silonky, díky speciálním technologiím výroby na nohy působí jako opora žilní stěny. Podpůrný tlak, který na nohu vyvíjejí, od kotníku směrem vzhůru klesá a pomáhá tak žilám dopravit krev zpět k srdci. Druh kompresivních punčoch je možné vybrat podle konkrétního stadia postižení žil. Dostupné jsou i typy podpůrných punčoch určených právě pro výkon rizikovějších povolání. Jejich pravidelné nošení působí preventivně a zároveň dokáže poskytnout úlevu při výskytu dočasných otoků.
  • Přerušujte dlouhé stání nebo sezení tím, že se alespoň na chvilku projdete, případně provedete pár cviků. Rozhýbejte chodidla, přešlapujte na místě nebo si stoupejte na špičky.
  • Zvedejte nohy co nejčastěji do vyvýšené polohy. Přes den si horní končetiny podložte například stoličkou, v noci si můžete v nohách zvýšit matraci.
  • Dodržujte zdravou životosprávu. Myslete na to, že stav křečových žil může negativně ovlivňovat také nadváha, zácpa nebo kouření.
  • Hýbejte se a snažte se nedostatek pohybu kompenzovat ve svém volném čase. Sportujte, pravidelně se pohybujte, choďte na procházky, jezděte na kole.
  • Vyvarujte se nošení těsného oblečení nebo bot na vysokém podpatku, které by mohly omezovat krevní oběh.
  • Pracovní místo si přizpůsobte tak, abyste při dlouhém sezení měli záda i nohy ve správné poloze, dolní končetiny by měly být ohnuté v kolenním kloubu do pravého úhlu. Nedávejte si nohou přes nohu. Tato poloha narušuje proudění krve v dolních končetinách.   

(nik)

Zdroje:

https://www.nemocnice-beroun.cz/novinky/krecove-zily-a-jak-na-ne-1779

https://nemocnicevalasskemezirici.agel.cz/pracoviste/oddeleni/chirurgicke-oddeleni/pro-pacienty/krecove-zily.html

https://www.komarek.medikus.cz/cz/Novinky/?id=135

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/krecove-zily

http://cz.avicenum.eu/krecove-zily/krecove-zily-a-kompresivni-terapie

 

 

Dále čtěte

Chladné zimní měsíce? Ideální čas zbavit se varixů!

Chladné zimní měsíce? Ideální čas zbavit se varixů!

Styděli jste se letos v létě za metličky a křečové žíly pokaždé, když jste odhalili nohy? Tento problém, který trápí stále více žen i mužů, je nejlepší začít řešit v nastávajících chladných měsících. Ale opravdu řešit, nejen změnit značku krému nebo koupit další volně prodejný lék…

čti více
 
Moderní kompresní punčochy (nejen) v barvách podzimu

Moderní kompresní punčochy (nejen) v barvách podzimu

Pro mnoho žen, ale i mužů je zdravotní pomůcka v podobě kompresních punčoch nepostradatelná. Díky novým materiálům a atraktivnímu designu už je naštěstí v dnešní době z čeho vybírat.  

čti více
 
Běhání – vášeň, která žilám neškodí

Běhání – vášeň, která žilám neškodí

Běhání je jeden z nejpřirozenějších druhů pohybu. Může se mu věnovat každý, kdo umí správně odhadnout své schopnosti a možnosti. Běhat mohou i lidé, které trápí křečové žíly, jen by měli dodržovat pár pravidel.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky